Uutiset ja artikkelit

3.2.2012
Elinkeinoministeri ja Suomen Yrittäjät Nousu-kiertueelle tsemppaamaan nuoria yrittäjiä
Lue lisää » 2.2.2012
Työvoimapula uhkaa koko Suomea
Lue lisää » 1.2.2012
Ympäristötietoisesta puumiljöörakentamisesta suomalainen brändi
Lue lisää » 31.1.2012
Asta rakentaja -messuilla yli 280 näytteille asettajaa
Lue lisää » 30.1.2012
Tekes valmistelee ohjelmaa pelialalle
Lue lisää » 26.1.2012
Työttömyys väheni vuonna 2011
Lue lisää »

Uusimmat blogikommentit

Oikeaa hintaa ei ole PV  30.1.2012 11:05

Pörssi kielii suhdanteen kohentumisesta MJ  26.1.2012 14:08

Pörssi kielii suhdanteen kohentumisesta Ottakaa selvää, ennenkuin otatte kantaa  24.1.2012 11:33

Pörssi kielii suhdanteen kohentumisesta Epi  24.1.2012 11:26

Pörssi kielii suhdanteen kohentumisesta paljon on koettu vilua ja nälkää...  23.1.2012 12:02

Blogin arkisto



Siirry arkistosivulle »

Mitä myynti voikaan opettaa?

Share |

Torstai 3.6.2010 - Pauli Vuorio


Vanhan englannin sana "sell" on tiettävästi tarkoittanut antamista tai auttamista ja siihen liittyvää merkitystä. Nyt se tarkoittaa jopa pettämistä (rahasta). Suomessa asia on muuttunut vielä selvemmin – vai onko kyse siitä, että muutos on tapahtunut meillä nopeammin?Suomalaiselle myyminen ja myynti – ainakin myyjä tai myyminen ammattina ja tehtävänä – tuo mielikuvia, joissa myyjä tyrkyttää, manipuloi, huijaa tai on jotenkin muuten hyvin vieras normaalin elämän toimintaan. Myyminen ei siis suomalaisten mielestä ole ainakaan luonnollista.

Mitä oikein on tapahtunut, mistä on kysymys?
Onko suomalaisten enemmistö sitä mieltä, että toiseen ihmiseen ei saa vaikuttaa ilman, että siitä tulee negatiivinen mielikuva, käsitys tai ainakin tunne?

Kaupan saaminen edellyttää, että syntyy sopimus myyjän ja ostajan välillä. Sopimusta ei voi syntyä ilman kahta ihmistä, jotka sopivat yhdessä jostakin. Ja käytännössä myymisessä on aina tapahtunut toiseen ihmiseen vaikuttamista. Vaikkei tunnistettavasti syntyisikään mitään vaikutusta, niin vaikutus se sekin on.

Miksi sitten vierastamme vaikuttamista lajissa, jossa se näkyy selvemmin ulospäin?
Vaikka ihmiset, myös suomalaiset ihmiset, pitävät roolituksesta, jossa myyjä esittää loistavasti oman teatterinsa, niin samalla useimmat ajattelevat, että minä en ainakaan ryhdy tuohon.

Enemmän peliin! Kun näkee jonkun hallitsevan tietyn taidon, se on silloin myös opittavissa. ”Ei sovi minulle”, ”en minä opi” ovat vain tekosyitä pelolle, ettei tulekaan hallitsemaan uutta asiaa. Vasta kun tästä pelosta on päästy, syntyy mahdollisuus hallita asiaa. Ei taidon oppiminen niin vaikeaa ole. Asennemuutos on huomattavasti vaikeampaa.

Ylitettävänä on kynnys, joka on todellisuudessa hyvin pieni. Tuo kynnys on kuitenkin ratkaiseva. Kaikki ovat tässä elämässä kuitenkin lukemattomia kertoja ostajana ja myyjänä.
Katsotaan asiaa uudesta näkökulmasta.

Pauli Vuorio

Avainsanat: Pauli Vuorio, myynti, myyntitaito, myyntityö, vaikuttaminen, asenne


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: