Jokainenhan meistä saa kiksejä jostakin... kai. Muutaman vuoden takainen pomoni, hän sai niitä erityisesti perjantai-iltapäivisin.
Jokainenhan meistä saa kiksejä jostakin... kai. Muutaman vuoden takainen pomoni, hän sai niitä erityisesti perjantai-iltapäivisin.
Olimme kahden hengen tiimi, pomo ja minä. Itse olen aina pitänyt mukavana sitä, että viikonlopun viettoon lähdettäessä moikataan työkaverit ja toivotetaan hyvät pyhät. Näin - aluksi - tein tuossakin työpaikassa. Kun pomoni vastatoivotus oli kuitenkin viikosta toiseen samanlainen, luovuin vähitellen tavastani ja aloin hipsiä puolisalaa kotiin perjantaisin.
Niin että mikäkö se vastatoivotus oli? No, se oli niinkin yksinkertainen kuin: "Samoin Sinulle! Viitsitkö kuitenkin vielä ennen lähtöäsi hoitaa tämän yhden pikkujutun, kun minua tulee vaimo hakemaan ja hän ei millään malta odottaa..."
Liebuska
Kirjoitus on Yrittäjälinjan lukijakilpailun satoa. Teemana oli "Uskomaton työyhteisö".